hlavní strana
baner sušené chilli.top baner Chilli.top baner semena chilli.top

Smutná statistika: Cukrovka postihuje desetinu Čechů

26.6.2015

Závěr diskuzního fóra lékařů a odborníků z roku 2014 je alarmující:

  • Každý rok v ČR cukrovkou nově onemocní 60 tisíc lidí
  • Ročně v souvislosti s cukrovkou zemře v ČR 22 tisíc pacientů
  • Čechové drží v Evropě smutný primát v počtu nemocných diabetem v celé populaci
  • Průměrné roční náklady na léčbu jednoho pacienta s diabetem se blíží k 26 tisícům Kč
  • Za celou ČR se jedná o přibližně 20 miliard Kč, což představuje 10 % ročních zdravotních výdajů
  • Poruchou ledvin (nefropatií) trpí 83 tisíc diabetiků
  • Poškození zraku (retinopatie) se projevuje u téměř 100 tisíc pacientů s cukrovkou
  • Odumírání tkáně neboli diabetická noha (neuropatie, angiopatie) postihuje 44 tisíc léčených, z toho téměř 8500 podstupuje různé stupně amputací
cukrovka se projevuje zvýšenou hladinou cukru v krvi

photo Shutterstock (lic. 6296422)

Odborníci tvrdí

"Nepodaří-li se zavést do praxe důslednou prevenci snižující počty výskytů cukrovky a zintenzívněním léčby oddalovat komplikace u stávajících pacientů, nebude v brzké budoucnosti reálné náklady na léčbu cukrovky financovat". Takto se vyjádřil MUDr. Tomáš Doležal, Ph.D. z ČFES (Česká farmakoekonomická společnost).

Dále dodává, že diabetici bez ohledu na věk spotřebují ze zdravotního pojištění 2 až 5krát více prostředků než zdravá osoba ve stejné věkové skupině a léčba pacientů s komplikacemi stojí dokonce 10krát více než nemocných bez diabetických komplikací.

Prorektor Univerzity Karlovy, Prof. Mudr. Jan Škrha, DrSc. MBA, vyjádřil souvislost mezi cukrovkou a životním stylem:
"U pacientů se většinou projevuje diabetes 2. typu, který můžeme ovlivnit stravovacími návyky a životním stylem."

Cukrovka je zákeřná v tom, že nebolí

"Cukrovka je velmi zákeřné onemocnění, protože v počátečním stadiu nebolí, pacientům nepřekáží. Postupně však poškozuje cévy, ledviny, oči, nohy a může způsobit srdeční infarkt či mozkovou mrtvici," shrnuje Prof. MUDr. Milan Kvapil, CSc. MBA, předseda Diabetické asociace ČR a přednosta interní kliniky FN Motol v Praze, kde mají s léčbou cukrovky bohaté zkušenosti.

Kromě toho se souběžně s diabetem často projevuje obezita, poruchy metabolismu krevních tuků (cholesterol) a vysoký krevní tlak, což jsou mimořádně nebezpečné kombinace. Především tyto komplikace dokáží zásadním způsobem zhoršit kvalitu života pacientů a ohrožují je na životě. Druhou stranou mince je enormní zvýšení nákladů na jejich léčbu.

Zdravá strava a více pohybu

Co můžeme udělat pro nápravu tohoto stavu? Profesor Kvapil hovoří o zlepšení prevence diabetu, spočívající zejména ve zlepšení stravovacích návyků, životního stylu a zabezpečení dostatku správného pohybu. Podle Kvapila se celosvětově populace již od školního věku málo "hýbe". V našich jídelníčcích dlouhodobě převažuje strava složená z živočišných tuků. Přestože se situace pozvolna zlepšuje, stále konzumujeme málo zeleniny a ovoce.

Ve školách všech úrovní ubývá tělocviku, nejen mladež stále častěji vysedává u počítače, málo sportujeme, a dospělí v zaměstnání stráví vsedě téměř 80 % času. Tyto faktory jsou příčinou rostoucí nadváhy a obezity, které se dotýkají již poloviny Čechů. A to je živná půda pro cukrovku…

Navazující činností by mělo být vyhledávání nemocných, které je na bedrech praktických lékařů. Lidé středního věku by měli být o možnostech prevence více informováni, docházet pravidelně na preventivní prohlídky, ke kontrole krevního obrazu a měření krevního tlaku.

Nejsme jediní - cukrovka ohrožuje polovinu Američanů

Problémy s nárůstem výskytu diabetu mají i jiné země. Prognózy v USA jsou přímo děsivé: více než 300 miliónům Američanů, což je zhruba polovina celé populace, hrozí během deseti let onemocnění cukrovkou (minimálně náchylnost k ní). Pojišťovna UnitedHealth Group ve své studii odhaduje, že diabetici okolo roku 2020 můžou spotřebovávat až 10 % ročních nákladů na zdravotnictví USA. Server RedOrbit uvádí, že podle této studie je v současné době cukrovka diagnostikována u 27 miliónů obyvatel USA. U dalších 67 miliónů se ještě symptomy nevyskytují, ale již mají zvýšenou glykémii (hladinu cukru v krvi).


Ing. Pavel Mizera (Syndikát novinářů ČR: 12292)


Copyright © 2010-2020 www.perfectlashes.cz | sitemap | klíčové výrazy: cukrovka, výživa